Латунь чи бронза? Який матеріал та коли краще обрати

Латунь чи бронза? Який матеріал краще обрати, в якому випадку та чому

Латунь чи бронза? Який матеріал та коли краще обрати
15.11.2020

Поради інженерам-проектувальникам, зайнятим розробкою деталей та компонентів. Виходячи з досвіду обробки різних марок бронзи та латуні на фрезерних та токарних верстатах з ЧПУ.

За роки роботи нам у NC Engineering Україна довелось зіткнутися з великою кількістю замовлень. Працюємо з будь-якими металами, їх сплавами чи пластиками. Можна сказати, що нам байдуже, яку заготовку піддавати токарній чи фрезерній обробці. Проте, ми намагаємось допомогти кожному замовнику. Дати підказку чи пораду, виходячи з нашого досвіду. Щоб кожен замовник міг проєктувати готові вироби з максимальною ефективністю. Як технологічною, так й економічною.

Латунь чи бронза

Порівняльна таблиця властивостей латуні та бронзи

Латунь

Бронза

Комбінуючи різні сплави латуні, можна досягти ідеальної стійкості до дезцинкіфікації (коли корозії піддається цинк, що входить до сплаву), чудової оброблюваності. 

100% стійкість до дезцинкіфікації. Адже у сплаві взагалі немає цинку. Гірша оброблюваність, ніж у латуні.

Ціна в основному нижча за бронзу через відсутність олова в сплаві, який є відносно дорогим металом.

Ціни в основному вища, ніж у латуні. Залежить, головним чином, від кількості олова у сплаві.

Латунь простіше різати, оскільки верхній шар при механічній обробці довше зберігає рідкий агрегатний стан. 

Верхній шар відносно швидко твердне, тому різати бронзу важче. 

Досягти хорошої пластичності в гарячому режимі можна комбінуванням сплавів.

Завдяки хорошій пластичності в гарячому стані, можна виготовляти складні вироби в формах. 

Латунь має жовтий колір, дуже схожий на колір золота. Він відносно стійкий до затемнення, тому сплав часто використовують з декоративною метою.

З давніх-давен бронза використовувалась для виготовлення прикрас. 

Існує свинцева добавка для покращення оброблюваності. Кількість свинцю в сплавах завжди контролюється. Будь-які санітарно-гігієнічні норми допускають лишень незначну кількість свинцю у виробі через його токсичність. 

Через відсутність свинцю бронза краще підходить для виготовлення клапанів, фітингів, клапанів, що регулюють системи, динамічних регулювальних фітингів, термостатичних клапанів тощо, але виробничі витрати значно зростають.

Латунь плавиться при нижчій температурі і тому витрачається менше енергії для плавлення. Полірувати та обробляти її  набагато простіше, ніж бронзу, і тому ціна на виготовлення фітингів з латуні нижча. Вона також швидше зношується, і тому клієнту доведеться купувати запчастини набагато раніше.

Якщо з тих чи інших причин різні спеціальні сталі навіть не можна обговорювати, варто обирати бронзу. Вона перевершує залізо майже у кожному застосуванні. Хоча бронза вкривається патиною, вона не окислюється. Бронза значно менш крихка, ніж залізо, та має нижчу температуру лиття. (Сталь, особливо спеціальних марок, звичайно, має властивості, з якими бронза не може змагатися)

Обробка латуні та бронзи на токарних та фрезерних верстатах ЧПУ

Чим легше обробляється метал, тим менше зношується інструмент. Тому деталі з латуні виготовляються швидше та дешевше, ніж з бронзи. Але для нас не принципово, з яким металом працювати. Тобто, партію, скажімо, з 10 000 деталей ми виготовимо за той самий час. Незалежно, від того, чи будуть вони бронзовими, чи латунними. Головне правило - латунь дешевша, а бронза - довговічна. Обов’язково вивчайте склад обраного сплаву та вимоги санітарно-гігієнічних служб та інших державних регулюючих служб до готових виробів. Особливо це стосується обладнання, задіяного в медицині чи харчовій промисловості. Ми використовуємо виключно бронзу та латунь, виготовлену в країнах ЄС. Ці матеріали відповідають найсуворішим вимогам, що підтверджено сертифікатами відповідності.