Проектування виробів та компонентів з бронзи

Деталі з бронзи: що варто врахувати при розробці

  Проектування виробів та компонентів з бронзи
15.11.2020

Проблеми, що можуть виникнути при роботі з бронзою на верстатах ЧПУ. Про що має пам’ятати проектувальник.

Сплав міді з оловом та з іншими металами та неметалами використовувався людством з найдавніших часів. Пройшло вже цілих шість тисяч років, а ми все ще виготовляємо деталі та готові вироби з бронзи. Компоненти таких сплавів легко добувались та оброблялись. Вироби з них вирізнялись не тільки міцністю та стійкістю до корозії, а ще й декоративними властивостями. З бронзи можна робити як інструменти чи обладнання, так й посуд чи навіть прикраси. Але в часи Бронзового Віку цей сплав був чи не найдешевшим. А зараз бронза, як сировина, коштує дорожче ніж стальні чи алюмінієві сплави. Проте висока ціна - не єдина проблема, з якою стикаються інженери при проєктуванні деталей та компонентів. Є й інші, про які ми вам розповімо.

Бронза добре піддається пайці, але важко зварюється

Цей метал та більшість його сплавів вирізняються чудовою пластичністю. Це робить його одночасно й міцним та гнучким. Справжня знахідка для інженера. Якщо виріб з бронзи паяти, проблем не виникне. Але коли ви його зварюєте, то починаються труднощі. Основна відмінність процесу зварювання від процесу пайки в тому, що при зварюванні матеріал, який підлягає зварюванню, теж плавиться.Температура плавлення бронзи лежить в межах 930—1140°C. Не забувайте враховувати цей нюанс при проектуванні деталей.

Бронза, як правило, дорожче латуні

Буває, що з якихось міркувань потрібно змінити виробничі процеси. Наприклад, міняється матеріал, з якого виготовляється деталь. Це може бути пов'язано зі змінами законодавчих вимог, санітарних норм чи інших приписів. Якщо ви у такому випадку переходите з латуні на бронзу, зважте на різницю в ціні. Хоча головний компонент обидвох сплавів, це мідь, їх вартість може суттєво відрізнятись. Другий, за кількістю, компонент бронзи, олово, коштує біля $10 за кілограм. А другий компонент латуні, цинк, вартує в 10 раз менше - біля $1 за кілограм. Тому бронза дорожча за латунь. Як правило, різниця в ціні не виходить за межі 10%. Особливо, якщо йдеться про стандартні заготовки, які застосовуються при виробництві деталей шляхом фрезерної та токарної обробки на верстатах з ЧПУ. Проте, ціни на метали дуже волатильні. Тому час від часу різниця виходить за ці межі.

Бронза має високу електропровідність

По ступеню електропровідності мідь поступається тільки сріблу. Тому її так широко застосовують в електроприладах. Особливо при виробництві кабельної продукції. Показники електропровідності бронзи теж високі. Інженери, які раніше не працювали з бронзою, час від часу забувають про цю властивість. Це може призвести до великих проблем. Особливо, якщо бронзова деталь знаходиться в оточенні алюмінієвих. Перехід в мережі з алюмінію на мідь чи у зворотному напрямку - постійне джерело головного болю всіх електротехніків.

Нікель-алюмінієва бронза - один з найтвердіших сплавів кольорових металів

Вище ми вже згадували про пластичність бронзи. Більшість інженерів розраховує власне на цей показник при проєктуванні. Проби бронзи бувають дуже різними. Наприклад, сплав марки C95500, так звана нікель-алюмінієва бронза, вважається чи не найміцнішим серед усіх сплавів кольорових металів. Ця бронза демонструє відмінну міцність на стиск, високу твердість. Зазвичай з цього сплаву виготовляють підшипники чи їх деталі. Він чудово підходить до застосування у важких умовах експлуатації. Стійкий до падінь та ударів, жаростійкий. Не боїться морської води. Добре піддається обробці та навіть зварюванню. Як бачите, майже всі властивості нікель-алюмінієвої бронзи сильно відрізняються від інших різновидів цього сплаву. Тому дуже уважно вивчайте специфікацію матеріалу перед тим, як включити його у свій проєкт.

Замовляйте деталі з усіх різновидів бронзи у Ен Сі Інжиніринг Україна

У нас є досвід обробки майже всіх існуючих марок бронзи та інших сплавів, основним компонентом яких є мідь. Тому ми виконуємо будь-яке замовлення, навіть підвищеної складності, у стислі терміни. Закуповуємо бронзу виключно у постачальників з Європейського Союзу. Тому наші матеріали завжди відповідають найсуворішим вимогам щодо якості.